Choď na obsah Choď na menu
 BRATISLAVA - Každoročne pribudne na Slovensku vyše 1700 žien s karcinómom prsníka. Hoci až 90 percent pacientok má šancu pri včasnej diagnostike na úspešné vyliečenie, prevenciu stále väčšina ignoruje.Z 1,3 milióna slovenských žien nad 40 rokov len 260 tisíc využije každé dva roky svoje právo na preventívne mamografické vyšetrenie. Najnáchylnejšie sú najmä ženy, ktoré nerodili, ktorých blízka príbuzná mala rakovinu prsníka alebo tie, ktoré už v minulosti na túto chorobu ochoreli.Všeobecne však podľa výskumov platí, že belošky sú oveľa náchylnejšie na rakovinu prsníka ako černošky. Znížila sa aj veková hranica výskytu, za posledných dvadsať rokov vzrástol počet ochorení u 25- až 45-ročných žien o viac ako 30 percent.

Príčin, prečo riziková skupina žien nad 40 rokov ignoruje prevenčné vyšetrenia, je niekoľko. Za najčastejšiu považujú strach z možného objavenia rakoviny prsníka, zlá organizácia práce a zaneprázdnenosť, ale aj objednávanie sa na vyšetrenie v dvoj- až štvormesačnom predstihu.

Práve dlhé čakacie lehoty inšpirovali zdravotnú poisťovňu Dôvera k novej službe pre túto skupinu svojich klientiek. "V každom samosprávnom kraji spolupracujeme zhruba s troma kvalitnými mamografickými zariadeniami, ktoré
našim klientkam zaručia preventívne vyšetrenie do 15 pracovných dní, prípadne mimo ordinačných hodín alebo v sobotu," hovorí Zuzana Zúbeková, projektová manažérka pre službu mamografy, ktorá začne fungovať od 1. apríla.

Na Slovensku je vyše 80 mamografických prístrojov, pričom najstarší je funkčný už 30 rokov. Náklady na jedno vyšetrenie sú 360 korún a jedno vyšetrenie trvá zhruba 15 minút.

Mamografiou sa dajú v prsníku zobraziť aj útvary menšie ako päť milimetrov a vo viac ako 90 percentách predrakovinové stavy, ako aj rakovina prsníka vo včasnom štádiu.

Viac informácií
Liga proti rakovine >>

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.